پلاک خوان

کتابخانه تشخیص پلاک خودرو به زبان ++C - پلاکخوان

ستپا 2 - کتابخانه تشخیص پلاک خودرو به زبان ++C

تشخیص خودکار پلاک خودرو (ANPR)، از مهمترین نیازهای سیستم‌‌های کنترل خودکار ترافیک است. روزانه صدها و شاید هزاران تخلف ترافیکی روی می‌دهد و توسط دوربینهای مخصوص، تصویر خودروی متخلف ضبط می‎شود. اگر قرار باشد تمام این تصاویر توسط انسان بررسی شده و شماره پلاک خودرو به صورت دستی وارد شود، زمان و نیروی انسانی زیادی تلف خواهد شد. لذا تشخیص خودکار موقعیت پلاک خودرو و شناسایی شماره پلاک توسط نرم افزار اهمیت می‌یابد.

علاوه بر کنترل ترافیک، تشخیص خودکار پلاک، می‌تواند فرایند ورود و خروج خودروها در موسسات و سازمانها و پایانه‌ها را تسهیل کند. به این ترتیب کار نگهبانها آسانتر شده و هم سازمان و هم مراجعین، احساس رضایت بیشتری خواهند داشت.

کتابخانه تشخیص پلاک خودرو به زبان ++C

ستپا سامانه تشخیص پلاک ایرانی است که به زبان ++C نوشته شده است. در این سامانه از تکنیکهای پردازش تصویر و شناسایی الگو کمک گرفته شده و با دقت بسیار زیاد، موقعیت پلاک و حروف پلاک شناسایی می‌شود. این سامانه در قالب یک کتابخانه قابل استفاده در زبانهای در زبانهای #C, C++, C و دلفی است. است. برای برخی پردازشهای مقدماتی از قابلیتهای ساده OpenCV هم کمک گرفته شده است لیکن بخش عمده برنامه مستقل از OpenCV است.

تشخیص خودکار پلاک ایرانی (فارسی) ANPR

فرایند تشخیص موقعیت پلاک با استفاده از ترکیبی از روشهای ساختاری و هوشمند انجام شده و خطا در تشخیص موقعیت پلاک در شرایط نرمال نزدیک صفر است. منظور از شرایط نرمال یعنی اینکه تصویر پلاک خیلی کوچک، خیلی بزرگ و یا خیلی تاریک نباشد. برای تشخیص نویسه‌های پلاک هم از شبکه‌ی عصبی استفاده شده است که روی ارقام و حروف پلاکهای ملی آموزش دیده است.

در حال حاضر نسخه ۲ این کتابخانه با قابلیت شناسایی پلاکهای دولتی (قرمز) و کشاورزی (حرف ک) آماده شده است (مرداد ۱۳۹۲).

از آنجا که مُشک آن است که خود ببوید، یک نسخه از برنامه‌ی اجرایی را جهت آزمایش علاقه‌مندان برای دانلود گذاشته‌ام. کافی است تصاویر مورد نظر با فرمت JPG را در کنار برنامه‌ی اجرایی قرار دهید و نتایج را ببینید. تصاویر، از نظر اندازه و کیفیت، بهتر است مشابه تصاویر نمونه باشند. می توانید نمونه برنامه را با برنامه هایی که به زبان متلب (MATLAB یا به قول بعضی مطلب!) نوشته شده و در وب موجود است مقایسه کنید. برای دیدن تصاویر در اندازه واقعی و رویت پلاک تشخیص داده شده، روی تصاویر کلیک کنید.

قیمت کتابخانه شناسایی پلاک خودرو

برای آگاهی از قیمت کتابخانه تشخیص پلاک خودروی ستپا 2 به سایت اصلی برنامه مراجعه فرمایید:

http://farsiocr.ir/سیستم-تشخیص-پلاک-خودرو-با-سورس-کد-cpp/

 

دانلود نسخه دموی کتابخانه ستپا 2

دانلود  دموی رایگان برنامه تشخیص خودکار پلاک خودرو ANPR

 

عملکرد ستپا در تشخیص پلاک قرمز

 

  
نویسنده : Shia Muslim ; ساعت ٤:٥٠ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۳ مهر ،۱۳٩٢

کتابخانه متن باز شبکه عصبی ++C

برنامه Pattern Classifier یک برنامه قدرتمند در زمینه تشخیص الگو به کمک شبکه های عصبی MLP، RBF و WRBF است. به کمک این برنامه و کتابخانه‌ی همراه آن، شما می توانید الگوهای مورد علاقه خود را به راحتی آموزش داده و شبکه های آموزش دیده را در پروژه های ++C، دلفی و #C خود استفاده کنید. روشهای AdaBoost M1 و AdaBoost M2 که به منظور تولید کلاسه بندهای تقویت شده است، در این برنامه به خوبی پیاده سازی شده است و شما می توانید ترکیبهای متنوعی از شبکه های عصبی را تولید کرده و به دقت مطلوب دست یابید.

کافیست فایل ویژگی به فرمتی که قابل پذیرش در این برنامه است را تولید کرده و آموزش یک طبقه بند ایده آل را به Pattern Classifier بسپارید. این برنامه از نظر سرعت نسبت به نرم افزار متلب چندین برابر سریعتر است و از نظر دقت هم به جرات می گویم که نسبت به متلب برتری محسوسی دارد.

یک بخش آموزشی هم با عنوان On Screen Samples جهت کارهای آزمایشگاهی و آموزشی در برنامه قرار دارد که به کمک آن می توانید تفاوتهای شبکه های مختلف و نحوه تنظیم پارامترها را بیابید.

کتابخانه همراه این برنامه، شامل فایلهای lib یا dll و فایلهای سرآیه لازم برای بارگذاری و استفاده از شبکه های تولید شده است.

برنامه تشخیص الگو با شبکه عصبی

برای آشنایی بیشتر با این برنامه و کاربردهای آن، دو فیلم آموزشی زیر را ببینید: بخش اول    بخش دوم

کاربردهای برنامه Pattern Classifier

تولید طبقه بندهای شناسایی الگو: برای کاربردهایی مانند شناسایی ارقام دستنویس (Digit Recognition)، شناسایی حروف دستنویس (Character Recognition)، شناسایی چهره (Face Recognition)، تشخیص حروف و ارقام پلاک خودرو، آشکارسازی چهره (Face Detection)، تشخیص عیب در خطوط تولید پارچه، کاشی، بردهای الکترونیکی و موارد مشابه

تخمین تابع دلخواه: به جای استفاده از روشهای کلاسیک Regression مانند تخمین چند جمله ای، می توانید از شبکه عصبی برای تخمین تابع دلخواه استفاده کنید

پیش بینی سری زمانی: پیش بینی سریهای زمانی مانند آب و هوا، قیمت طلا، قیمت سهام بورس و موارد مشابه

نحوه تهیه برنامه

این برنامه به دو صورت متن بسته (فایل اجرایی و فایلهای lib و h) و متن باز (سورس کد کامل پروژه در محیط ویژوال استودیو ۲۰۱۰) قابل عرضه است. قیمت نسخه متن بسته ۱ میلیون و نسخه متن باز ۲٫۵ میلیون تومان است. جهت تهیه کتابخانه یا دریافت توضیحات بیشتر با farsiocr at gmail  مکاتبه فرمایید.

برای توضیحات بیشتر به سایت اصلی کتابخانه شبکه عصبی مراجعه فرمایید

  
نویسنده : Shia Muslim ; ساعت ٥:٢٦ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢ مهر ،۱۳٩٢

معرفی وبلاگ

بنام خدا

این وبلاگ، به منظور معرفی کتابخانه تشخیص پلاک خودروی ستپا راه اندازی شده است.

این کتابخانه، یک کتابخانه متن باز اما غیر رایگان است که در محیط ++C توسعه یافته و قابلیت تشخیص موقعیت پلاک و شناسایی متن آن را داراست. فعلا کتابخانه از پلاک خودروهای شخصی، دولتی، عمومی و کشاورزی پشتیبانی می کند. در صورت نیاز مشتری، امکان افزودن تشخیص پلاک موتور هم وجود دارد.

توضیح کامل این کتابخانه در پست آینده خواهد آمد.

  
نویسنده : پرشین بلاگ ; ساعت ٤:٤٩ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱ مهر ،۱۳٩٢